Diş tellerinin sadece bozuk diş yapısına sahip kişilere takılmadığını biliyor muydunuz? Peki diş teli neden takılır ve kaç çeşit diş teli vardır? Sizler için diş telinin kimlere neden takıldığını ve çeşitlerini araştırdık. İşte diş teli hakkında bilinmeyenler

Diş teli tedavisine ortodonti nedir. Diş teli, bozuk olan diş yapısını düzeltmek için yapılan tıbbı bir müdahaledir. Ancak diş teli sadece bozuk diş yapısına sahip kişilere değil; dişi çıkmayan, dişi ayrık olan, dişi kırık olan dişlerin yanı sıra damak darlığı ve çene yapısı bozuk olan kişilere de takılır.

DİŞ TELİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Dört çeşit diş teli vardır. Bunlar yapısal bozukluğa göre takılır. Metal braketler; en sık kullanılan diş tellerinden biridir. Aynı zamanda en dayanıklı diş teli çeşididir. Hastanın ağız içi büyüklüğüne göre dişlerin iç ya da dış tarafına yerleştirilir. Bu teller ilk takıldığı ay, hastanın günlük yaşamını olumsuz etkiler. Dişe oturduktan sonra ise bozukluğa göre 2 ya da 3 yıl takılı kalır. Bu diş tellerinin bir diğer olumsuz tarafı ise estetik açıdan hoş durmamasıdır. Porselen şeffaf braketler; metal diş tellerine oranla daha ince bir görünümü olduğundan estetik açıdan en çok tercih edilen diş teli çeşididir. Bazı hastalarda bu braketlerle beraber damak ve çeneyi kapsayacak bir plak takılır. Bu plak porselen şeffaf braketlerin dişleri düzeltirken çene yapısınında bozulmasını önlemek içindir. Ancak ince olmaları estetik açıdan her ne kadar iyi olsa da, bakımı sırasında daha dikkatli olunması gerekir. Lingual Braketler; yetişkinlerin kullandığı diş teli çeşididir. Bu telleri diş yapısı içe doğru olan hastalara takılarak dişi ağız içinde orantılar. tellere alışma süreci metal braketlere oranla daha zorlu geçer. Aynı zamanda alt dişleri üst dişlerle orantılamak için damaktan çeneye doğru elastik yapıya sahip bir plak takılır. Telsiz ortodonti; halk arasında şeffaf diş teli olarak bilinir. Takılıp çıkarılması ve temizlenmesi basit olan bu şeffaf düzelticiler oldukça uzun süre kullanılır. Şeffaf plaklar, yapı olarak diğer diş bozukluklarına oranla daha az bozuk olan dişlere takılır.

İLETİŞİM

TEL: 0 212 272 39 99

MAİL: [email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

You may also like

Kartal Diş Beyazlatma Tedavisi
Maslak Diş Teli Hizmeti
Okmeydanı İmplant
Maltepe İmplant Tedavisi

Net Editör

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir